Międzynarodowa wymiana uczniów to nie tylko podróż za granicę, wycieczki i atrakcje, to przede wszystkim wyjątkowy czas spędzony z wyjątkowymi ludźmi. Początkowo  nawet nie myślałam o zapisaniu się, a teraz nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie brać udziału
w wymianie.

Nasza przygoda zaczęła się w maju, kiedy grupa niemiecka przyjechała do Polski. To właśnie wtedy poznaliśmy swoich partnerów, którzy zamieszkali w naszych domach. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim. Przez cały tydzień braliśmy udział w projekcie "Keep the memory”, zwiedzaliśmy muzea w Warszawie i Gdańsku, a w czasie wolnym organizowaliśmy dodatkowe atrakcje dla naszych gości. Moją partnerką była Merel, z którą świetnie się dogadywałyśmy i spędzałyśmy wspaniale czas, łącząc atrakcje z drugą parą – Miriam i Aliną. Naszym niemieckim koleżankom bardzo podobało się w Polsce, smakowała im polska kuchnia i cieszyły się z atrakcji, które dla nich przygotowałyśmy (m.in. koncert Alvaro Solera w Warszawie). To był bardzo udany tydzień zarówno dla grupy polskiej,
jak i niemieckiej. Zdążyliśmy się dobrze poznać i zaprzyjaźnić. Ciężko było nam się pożegnać, chociaż wiedzieliśmy, że to jeszcze nie koniec naszej przygody.

Czytaj więcej...

W styczniu 2018 roku (08.01.2018– 24.01.2018r,) uczniowie SP 385 wzięli udział w międzynarodowym przedsięwzięciu, a dokładnie w Międzynarodowym projekcie wymiany organizowanym przez Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi  przy partnerstwie Fundacji Wioski Dziecięcej Pestalozzi w Trogen/ Szwajcaria.

W projekcie wzięło udział 11 uczniów i 2 nauczycieli (Krystyna Szlejzer i Barbara Nikiforuk).

Zostały zrealizowane następujące zadania:

  • Uczestniczenie w warsztatach  z zakresu komunikacji międzykulturowej, zwalczania dyskryminacji, tożsamości, rozwiązywania konfliktów i praw dziecka.
  • Projekt radiowy – przygotowanie audycji na żywo w radiu Power-up.
  • Współpraca z młodzieżą z Serbii.

 

Czytaj więcej...

Międzynarodowa wymiana w Szwajcarii

W ostatnim czasie nasza szkoła została włączona do programu międzynarodowej wymiany językowej organizowanej przez Europejskie Centrum Młodzieży w Łodzi i szwajcarską fundację Kinderdorf  Pestalozzi w Trogen. Uczestnicy wymiany przez 2 tygodnie zamieszkiwali wioskę dziecięcą mieszczącą się w Trogen, gdzie wraz z młodzieżą z Serbii uczęszczali na zajęcia prowadzone, przez naszych szwajcarskich opiekunów. 

Czytaj więcej...

Spotkanie z młodzieżą z Serbii                  

W dniach 08.01-24.012018r. wraz z 11 uczniami z naszej szkoły udaliśmy się na wycieczkę w ramach projektu międzynarodowego z pomocą Pestalozzi Children's Fundation. Polegała ona głównie na wymianie międzykulturowej; 40 uczniów z Polski oraz 40 z Serbii wyjechało do Szwajcarii,a dokładnie do wioski dziecięcej w Trogen, gdzie dzięki wspólnemu spędzaniu czasu(na zajęciach oraz po) mieliśmy się integrować.

W tygodniu (między godzinami 9-12 i 14-17) odbywały się lekcje ze Szwajcarskimi animatorami, podczas których analizowaliśmy problem dyskryminacji i poznawaliśmy się nawzajem. W ramach lekcji mieliśmy między innymi; zadania w grupach, takie jak budowanie toru dla szklanej kulki według wytycznych, gry typu Crocodile's River, podczas której musieliśmy przejść przez całe pomieszczenie używając samych krzeseł, z których nie mogliśmy schodzić ani tracić kontaktu fizycznego, pisaliśmy definicję dyskryminacji, a nawet piekliśmy wspólnie pianki.

Czytaj więcej...